Chemické okienko

Zloženie – ako sa v ňom orientovať? (časť 2.)

Ahojte! V minulej časti sme si spolu prešli, čo je to INCI, ako v zložení nájsť rastlinné extrakty a tiež som Vám načrtla pár zavádzajúcich praktík výrobcov. Ak Ste článok nečítali, odporúčam prečítať najskôr 1. časť tu až potom druhú, lebo sa môže stať, že budem nadväzovať napredchádzajúci článok. Zloženie je poväčšinou celkom komplikované, takže v dnešnom článku Vám opäť posuniem tipy a triky, ako sa v ňom orientovať. V dnešnej časti sa pozrieme aj na:

 • Prečo sa oplatí čítať zloženie?
 • Identifikácia zložiek pomocou koncoviek
 • Ako sa rýchlo orientovať v zložení (moje tipy)

Prečo sa oplatí čítať zloženie kozmetiky?

V niekoľkých posledných rokoch nastal výrazný vzrast záujmu o zloženie potravín. Ruka v ruke s potravinami, ktoré ovplyvňujú naše vnútro, kráča kozmetika, ktorá z časti ovplyvňuje náš zovňajšok. Stále však nenastal v rozoberaní zloženia kozmetiky taký boom, ako pri potravinách. A je to škoda, pretože existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme sa mali zaujímať o zloženie kozmetiky.

Ako prvý dôvod je jednoznačne citlivosť prípadne alergia na určité látky. Určite sa Vám niekedy stalo, že ste zareagovali na minimálne 1 kozmetický prípravok. Či už začervenanie, žihľavka, ekzém alebo akékoľvek prejavy citlivosti či alergie je jeden z dôvodov, prečo čítať zloženie. Častokrát sa na instagrame stretávam s tým, že zaradíte do svojej skincare 2-5 produktov naraz, zrazu sa dostaví nejaká reakcia a nevieme určiť, z čoho to môže byť. Čítanie zloženia a postupné zaraďovanie nových produktov Vám pomôže vyselektovať zložky, na ktoré reagujete. Ak Ste za rok vyskúšali 10 sér, z toho na 2 ste mali alergickú reakciu, je vysoko pravdepodobné, že sa budú zhodovať v látke, ktorá to spôsobila a nájdeme ju v oboch sérach.

Druhým dôvodom je jednoznačne efektivita. Viete, čo chcete od produktu, viete, aké aktívne látky by Ste približne chceli a podľa zloženia sa viete ľahko zorientovať. Napríklad hľadám sérum s kyselinou hyalurónovou. Na jednom prípravku je kyselina hyalurónová na 3.ťom mieste v zložení, na druhom prípravku je na 7-8 mieste v zložení. Ktoré sérum bude viac efektívne? Samozrejme to prvé, pretože aktívna látka, ktorú hľadám, je vo vyššom množstve.

Druhým dôvodom prirodzene nadviažem na ten tretí. Peniaze. Mimochodom bežná prax v kozmetike, platiť si za značku a nie za obsah. Sérum s kyselinou hyalurónovou na 3.mieste stojí 5€, a to, čo má kyselinu hyalurónovú na 7-8.mieste stojí 10€. Tým som samozrejme chcela povedať, aby Ste sa neriadili cenou, lebo drahšie automaticky neznamená, že je lepšie. 😉

Identifikácia zložiek podľa koncoviek

V predchádzajúcej časti som Vám načrtla, ako sa rýchlo a ľahko dajú identifikovať rastlinné zložky. Teraz sa mrkneme na tie poväčšinou syntetické, ktoré končia na také koncovky, že sa ich dá zaradiť do konkrétnej skupiny látok.

Látky končiace na:

 • -thicone/polymer – jedná sa o silikóny
 • -paraben – jedná sa o konzervanty
 • PEG/PPG – jedná sa o rozpúšťadlá. Za touto skratkou väčšinou nasleduje číslo, napríklad PEG-4
 • Petrolatum/Paraffinum Liquid/Mineral Oil/Vaseline – ropné deriváty
 • Amíny MEA/DEA/TEA – jedná sa o mono-, di- a trietanolamine, chemikálie, ktoré nesmú byť pridávané do výrobkov spolu s nitrátmi (vznikajú karcinogény nitrosamíny)
 • -ol – alkoholy. O alkoholoch som už písala na instagrame, že existujú aj dobré aj horšie alkoholy, ale vedeli Ste, že aj esenciálne oleje obsahujú alkoholy? Napríklad Geraniol alebo Linalool.

A takých zložiek je samozrejme viac. Ja Vám postupne spisujem rôzne informácie o nich ako na môj blog, tak i na instagram formou chemického okienka.

Ako sa rýchlo orientovať v zložení

Moje pravidlá sú naozaj jednoduché a poväčšinou účinné. Ako prvé pozerám obal, a čo píšu o aktívnych látkach. Potom otáčam na zadnú stranu so zložením a uplatňujem pravidlo piatich ingrediencií.

Pravidlo piatich ingrediencií

Znamená zoskenovať prvých 5 zložiek v zložení a objektívne vyhodnotiť, či je to to, čo hľadám. Uvádzam samozrejme aj príklady. Hľadám sérum s Vitamínom C:

Takto to nemá vyzerať

Aplikácia pravidla prvých 5 ingrediencií v tomto prípade jasne ukazuje, že Vitamín C sa nachádza na cca 8. mieste (to, čo sa nachádza pred ním, radšej nekomentujem). Navyše podľa zloženia vidím, že sa obsah Vitamínu C rapídne blíži skôr k 1%, keďže parfum je o 3 priečky ďalej. Cena 20,50€.

Takto to môže vyzerať

A tu máme iné sérum s Vitamínom C, kde sa kyselina ascorbová nachádza na 3. mieste. Navyše nevidím ani zbytočný parfum prípadne iné esenciálne oleje. Cena 19,50€. Tak čo poviete, ktorý by Ste si vybrali Vy?

Pravidlo konzervant/parfum

Druhé pravidlo, ktorým sa riadim. Všetko, čo sa nachádza pod parfumom alebo konzervantami, nemá vo výrobku väčšie množstvo ako 1%. Opäť nič lepšie nevysvetlí, čo tým myslím, ako príklady 😉

Toto má byť denný krém, ktorý na obale hlása, že je s extraktom z morských rias

Toto teraz neviem, či je skôr vtipné alebo na plač. Tu je krém, ktorý má na obale uvedené veľkým, že “s extraktom z morských rias”. No áno, to je pravda, to neklame. Ale pozrite sa, kde je konzervant alebo parfum, veď to je smiešne, koľko tam toho extraktu asi bude? :/ Cena 16€.

Pre porovnanie iný krém

Pre porovnanie uvádzam krém, ktorý na obale nesie nápis Centella Asiatica krém. No a tu hneď ako prvá zložka extrakt z Centella Asiatica. Myslím si, že je to dosť výstižné a nie je k tomu čo viac dodať. Cena 17,90€.

Pravidlo prírodné pozlátko

Ako už som v minulom článku písala, ja sa pri prírodných produktoch riadim certifikáciou, alebo jednoznačne zložením. Je pravda, že aj na Slovensku máme veľa dobrej a kvalitnej prírodnej kozmetiky, a certifikácia je drahá, preto nezavrhujem prírodné produkty ak nemajú certifikát. Avšak, tiež som v článku spomínala zavádzanie výrobcov rôznymi etiketami a nápismi. Pre príklad uvádzam len niekoľko z nich. “S obsahom 90% rastlinných zložiek”, “Kozmetika s dotykom prírody”, “Rastlinná kozmetika” alebo moje obľúbené, všetky tvary slova Natural (naturally, nature, a podobne) hlavne, keď za tým svieti 96% alebo 98%. Prosím, ak už chcete používať prírodnú kozmetiku, vyberajte naozaj s rozumom. Ja si idem vlasy vytrhať, keď mi niekto napíše “Čo hovoríš na prírodnú kozmetiku XY?”, čo prírodná nie je ani náhodou a jediné, čo má dobré, je zavádzajúci silný marketing.

A to je prírodné pozlátko. Poväčšinou prvých 5 zložiek je syntetických, čiže okolo prírody to ani len neišlo, a potom až nasleduje pár extraktov, olejov alebo masiel, ktorých tam v drvivej väčšine je málo (ak poviem do 5%, to som ešte veľa povedala).

Pravidlo zaujímaj sa

Toto pravidlo na seba ako skincare junkie aplikovať nemusím, ale teraz sa v dobrom prihováram Vám. Ak máte problémy s pleťou, neviete si rady, začala sa Vám zhoršovať, reagovať, byť citlivá, dehydrovaná, tak okrem návštevy dobrého dermatológa je na mieste spraviť si vlastný prieskum. Prieskum, pri ktorom mnohokrát šliapnete vedľa, tak ako každý, kto hľadá novú kozmetiku. Prieskum, pri ktorom Vám nepomôže žiadny bloger alebo tester kozmetiky, pretože to, čo sedí jemu alebo 90% populácie, Vám sedieť nemusí. Prieskum, pri ktorom zistíte, že napríklad Vitamín A alebo C má niekoľko formulácií, z toho niektoré sú slabšie, iné silnejšie.

Jedna vec sú reklamy predajcov, druhá Vaše triezve zmýšľanie. Ak si chcete kúpiť krém za 40€, dajte si tú námahu a naozaj si pohľadajte a popozerajte, čo všetko krém obsahuje. Čím častejšie budete hľadať, tým viac tomu budete rozumieť, a nestrávite tým toľko času 😉 A keby ja som si (nebyť chemička) chcela kúpiť krém hoc aj za 20€, dobre si skontrolujem, za čo dávam svoje peniaze 🙂

Tretia časť

V tretej časti by som sa chcela povenovať zložkám, ktoré neodporúčam príliš v produktoch vyhľadávať, respektíve by som chcela pripraviť sumár zložiek na ktoré si dať radšej pozor. Tak mi určite dajte vedieť, či by Ste taký článok privítali. A nezabudni zanechať komentár, či nejaké pravidlo už máš na seba aplikované, či ešte len s nimi začneš. 😉

Majte krásny deň!

Vaša Katy

komentáre 3

 • Klára Buchtíková

  Určite by som chcela ešte ďalšie články od vás ohľadom zloženia je to veľmi zaujímavé a dosť dobre pre ľudí ktorý sa chcú o seba dobre starať 🙂

 • Jarka

  Super pokračovanie predchádzajúceho článku. Snažila som si zapamätať čo najviac 🙂 Radu o skúšaní by som si mala vziať k srdcu, mám 35 a ešte stále som nenašla moje top produkty…

 • Nikola

  Super pomocka, uz vidim ako clanok rolujem v drogerke? kym si ako tak zapamtam, ktore zlozky co znamenaju. Dakujem za tieto clanky. Urcite su prinosom ??

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *