Chemické okienko

Silikóny v starostlivosti o pokožku a vlasy

Každý sa už minimálne 1x stretol s názvom silikón. Či už v produktoch na pleť, alebo na vlasy, telo, ruky. Je množstvo rozporuplných štúdii, jedny silikóny úplne zavrhujú, druhý ich naopak podporujú. V roku 2018 sa Európska únia rozhodla regulovať použitie dvoch silikónov v kozmetike s účinnosťou od 31.01.2020. Čo pre bežného spotrebiteľa táto regulácia znamená? A čo sú vlastne tie silikóny? Dnes sa spolu na to mrkneme. ?

Silikón – látka v zložení s príponami -cone, -ane, -onol

Každý jeden silikón sa skladá z kremíka a kyslíka. Človek by si povedal, že sú potom neškodné, veď kremík a kyslík sú prírodné látky. Avšak, silikón určite prírodná látka nie je, pretože do kozmetiky je vyrábaný výlučne synteticky. Na názornom obrázku ukážem ako taký silikón môže vyzerať ? Nechcem vás tu unudiť chemickými formulkami, ale v tomto prípade je to nutné:

Všeobecný silikón

Prečo som vás akurát unudila touto formulkou a polka z vás už radšej ani ďalej nečíta? Pretože existuje naozaj obrovské množstvo silikónov, toto je chemická ukážka toho najjednoduchšieho. Tam Si a O je už spomínaný kremík a kyslík a tie dve písmenká R sú to, čo robí silikón unikátnym. Podľa látky, ktorá sa nachádza namiesto písmen R, sa rozlišujú napríklad silikóny do kozmetiky, do motorových olejov, do implantátov v plastickej chirurgii a podobne. Ja sa dnes pozriem na tie kozmetické silikóny.

Najznámejšie silikóny

Medzi najznámejšie silikóny patrí dimethicone, cyclohexasiloxane (D6), cyclopentasiloxane (D5) a cyclotetrasiloxane (D4). Vyskytujú sa vo viac než 50% všetkých kozmetických výrobkoch na svetovom trhu. Ich najväčším benefitom pre kozmetické firmy je ich mimoriadne lacná cena. Momentálne v Európskej únii platí regulácia dvoch z nich – konkrétne D5 a toho najhoršieho – D4. Od 31.01.2020 prichádza k nasledovnej zmene:

  • Obmedzuje sa použávanie D4 a D5 v oplachových výrobkoch (mydlá, sprcháče, šampóny, atď – všetko, čo sa oplachuje ?)  na maximum 0.1% každej látky samostatne.

Cyclotetrasiloxane bol obmedzený najmä pre jeho možné toxické účinky a negatívny vplyv na ekosystém a cyclopentasiloxane tak isto negatívne vplýva na ekosystém.

… dosť bolo teórie ?

Keď sme si povedali základné infošky o týchto fajnotkách v kozmetike, rada by som uviedla i na správnu mieru, prečo sa vlastne silikóny do kozmetiky pridávajú. Je za tým najmä „pocit hebkosti“ – silikóny dodájú prípravku jemnosť, ľahšiu roztierateľnosť. Sú tiež nelepivé, lesknúce sa a jemné. Znie to ako samé dobré veci, no nie? Za každým pozitívom však stoja i negatíva.

Silikóny sú nerozpustné vo vode

A tu sa dostávame k hlavnej podstate veci – okrem toho, že sa usádzajú v prírode, škodia životnému prostrediu (tejto dôležitej téme sa teraz nebudem venovať ?), tak sa usádzajú i na našej pleti a vlasoch. Na pleti vytvoria akoby druhú pokožku, čo síce vo veľa prípadoch nie je na škodu, keďže spolu s „ochrannou“ vrstvou udržiavajú v pleti dostatočnú vlhkosť, chránia ju pred nepriaznivými vplyvmi a radikálmi, ale na druhej strane, všetkého veľa škodí. Tak isto vlasy – poďme sa na to pozrieť logicky. Silikóny sú nerozpustné vo vode – ten šampón plný silikónov sa ale umýva vodou. Čo sa stane? Vlas ostane obalený v silikóne, čo zase z časti nemusí chvíľu škodiť, ale ďalej sa na tých vlasoch len a len nabaľuje častým používaním silikónových šampónov a i to spôsobuje napríklad vypadávanie vlasov.

A čo pleť?

Niektoré silikóny sa radia medzi potenciálne endokrinné disruptory (vplývajú na hormonálny systém). Takisto bolo v nedávnom čase publikovaných niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že niekotré silikóny sú schopné prenikať do hlbších vrstiev pokožky. Pre mňa najhoršou vlastnosťou silikónov je fakt, že pomáhajú i ostatným látkam prenikať do hlbších vrstiev pleti. Ak sú v komzetike silikóny, je dôležité dávať si pozor i na iné látky v zložení. V pleťovej starostlivosti odporúčam sa silikónom vyhnúť úplne. Nielen, že nemajú absolútne žiadne benefity pre pleť, ale ich vrstvením a predtým nedostatočným vyčistením pleti si človek koleduje o poriadne problémy najmä vo forme zápalových procesov.

Ako sa hovorí, všetko s mierou. Ak sa silikónov vzdať nechcete, aj určité obmedzenie v starostlivosti o pokožku a vlasy je krokom vpred ? Ja osobne preferujem iné látky pred silikónami,  ktoré majú pre pleť i nejaké benefity – napríklad kyselina hyalurónová, skvalén (prírodný), glycerín, oleje, mastné kyseliny a podobne. Silikóny v mojej skincare nemajú miesto. Na druhej strane, je naozaj mimoriadne obtiažné nájsť BB krém, podkladovú bázu alebo make-up bez nich, keďže vytvoria na pleti dobre a dlho držiacu vrstvu, ktorá nevysušuje. Takže v tomto moje kritéria nie sú také prísne. Vyberám si však prípravky, ktoré neobsahujú celú škálu silikónov (napríklad 4-5) ale iba jeden, maximálne dva.

Vždy vravím, všetko s mierou – pozrieť si, prečítať zloženie a samostatne usúdiť, či je to pre vás prijateľné alebo nie ?

Majte krásny deň!

Vaša Katy

______________________________________________________________________________

Zdroje:

  1. http://echa.europa.eu/documents/10162/13641/rest_d4d5d6_axvreport_en.pdf/c4463b07-79a3-7abe-b7a7-5c816e45bb98
  2. D. Krenczkowska, et. al: The consequences of overcoming the human skin barrier by siloxanes (silicones) Part 1. Penetration and permeation depth study of cyclic methyl siloxanes
  3. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018R0035&from=EN
  4. https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_029.pdf
  5. http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_174.pdf
  6. Van Reeth, I. New Silicone Technologies for Skin Care. Dow Corning (Shanghai) Co. Ltd., Shanghai, China

komentáre 4

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *