Recenzie

EUBOS – neznáma kozmetika na Slovensku

Ahojte! V dnešnom článku by som Vám rada predstavila značku kozmetiky Eubos. Na Slovensku táto značka ešte nie je príliš známa a do povedomia ľudí sa dostáva pomaly a postupne. Avšak v Nemecku patrí táto kozmetika medzi najlepšie značky v starotlivosti o pokožku na trhu. Ponúka niekoľko radov kozmetiky, zameriava sa však najmä na pleť suchú, zrelú a so sklonom k atopii a rôznym iným kožným problémom. Špeciálnou starostlivosťou je aj rad produktov pre diabetickú pokožku, ktorá je špecifická a aj príznaky starnutia sa na nej ukazujú rýchlejšie. Okrem tohto radu nájdeme v ponuke Eubos aj starostlivosť o suchú pokožku UREA, starostlivosť o zrelú pleť ANTI-AGE a starostlivosť o citlivú pokožku SENSITIVE. Ja som testovala ako celoživotný atopik so suchou pokožkou práve rad s ureou. Chcela by som pre vašu info napísať, že spoločnosť Taargeta (prekliky na produkty nájdete v texte) je výhradným distribútorom pre SK trh. Nikto iný nemá oprávnenie produkty na SK trhu predávať 🙂

Urea – telu vlastná ingrediencia

Urea je už po desaťročia zložkou kozmetiky pre suchú, citlivú a atopickú pokožku. Je veľmi nápomocná aj pri psoriáze, seborei (najmä vo vlasovej časti pokožky) a tiež pri rôznych zhrubnutiach pokožky. Je to látka, ktorá je prirodzene zvlhčujúca (tzv. Natural Moisturizing Factor z angličtiny) a optimálny výskyt urey v zdravej pokožke je 28 mg/m2. Najmä atopici trpia akútnym nedostatkom urey v pokožke (výskyt až o 85% nižší ako v prípade zdravej pokožky). Ani psoriatici nezaostávajú (výskyt až o 40% nižší ako v prípade zdravej pokožky).

Urea bola v posledných rokoch trošku vytlačená z produktov novými – aktraktívnejšími – molekulami a je to škoda. Je totiž výborným humektantom (viaže na seba vodu a udržiava ju v pokožke). Zabraňuje tiež transepidermálnej strate vody a uľavuje od pocitu pnutia či svrbenia. Ešte samozrejme musím vypichnúť jej keratolytické vlastnosti, čo znamená že zároveň ako hydratuje, tak aj jemne exfoliuje. Taktiež funguje ako nosič (urýchľovač) penetrácie ostatných látok do hlbších vrstiev pokožky.

Bežné koncentrácie urey v produktoch sa pohybujú okolo 3 až 10%, samozrejme nájdeme produkty aj s vyššou koncentráciou. Pri vyššej koncentrácii by sa malo jednať len o produkty na telo. Pri úplne vysokých koncentráciách aplikácia len na extrémne zhrubnutú pokožku. V starostlivosti o pleť je plne dostačujúca koncetrácia do 10%. Urea sa neodporúča pre deti do 12 rokov, avšak kožný lekár môže liečbu ureou vyhodnotiť ako bezpečnú aj pri deťoch. Je dôležité sa v tomto prípade poradiť s kožným lekárom/dermatológom.

Eubos dry skin urea
Eubos Dry Skin UREA

Rad urea Eubos

Rad s hlavnou zložkou urea ponúka koncentrácie od 5 do 10%. Jej výhodou okrem obsahu urey je aj fakt, že v nej nenájdeme parfumáciu (s výnimkou jedného produktu), silikóny, minerálne oleje či farbivá. Ja som testovala 5 produktov na telo a jeden na tvár. Šampón som vzhľadom na moje preferencie (už viac rokov používam čisto prírodné šampóny) netestovala. Spoločne sa teraz pozrieme na recenzie všetkých 6 produktov, kde uvádzam účinky na moju pleť, konzistencie a rozdiel v emulziách produktov.

Eubos Washing Lotion – umývacia emulzia

Začnem umývacou emulziou, alebo podľa mňa skôr takým jemným gélikom. Emulzia je vhodná na tvár i telo, ja som ju však používala najmä na starostlivosť o pokožku tela. Umývacia emulzia je príjemnej, nepenivej konzistencie, absolútne pokožku nevysúša ani neirituje. Ja som okrem iného aj kontaktný dermatitik, medzi moje alergie patrí aj alergia na nikel a rôzne kovy. Ako vieme, tak voda ide cez kovové trubky a mne taká voda napríklad nerobí vôbec dobre. Po dlhšej sprche či kúpeli mám po celom tele akoby veľké, červené, svrbiace “štipance od komárov”. Trvá aj hodinku či dve, kým sa mi pokožka vráti do normálneho stavu.

Eubos Washing Lotion
Eubos Washing Lotion (umývacia emulzia)

Pri používaní tejto umývacej emulzie sa mi nič z tohto neprejavilo a pridávala som si ju i do kúpeľa opakovane. Okrem urey obsahuje aj morskú soľ a kyselinu mliečnu, ďalšie perfektné ingrediencie pre atopický ekzém. Za mňa tento produkt hodnotím vysoko pozitívne. Je to vhodný produkt tolerovaný atopickou pokožkou aj mladších detí, záleží od odporúčania detského kožného lekára. Pri atopickom ekzéme je dôležité zamerať sa na produkty, ktoré zmiernia podráždenie a vysušenie aj z bežnej vody či teplejšej sprchy.

Washing Lotion
Konzistencia umývacej emulzie

Eubos Hydro Repair Lotion – emulzia olej vo vode

Teraz prichádza na rad pár chemických mudrlanstiev z mojej strany :D. Keď zoberieme olej a vodu a nalejeme ich do rovnakého pohára, nezmiešajú sa ale vrstvy sa oddelia – na povrchu vidíme olej a dole je voda. Sú to totiž dve nemiešateľné kvapaliny, aj keď ich zamiešate lyžičkou, vidíte jasné kvapky oleja plávať vo vode a nakoniec sa i tak prilepia naspäť na povrch. Tieto kvapaliny sa dajú zmiešať, ak sa jedna kvapalina disperguje (rozptýli) do druhej za pomoci emulgátorov. Poznáme technicky 2 typy emulzie a to olej vo vode a voda v oleji. Hydro repair lotion je emulzia olej vo vode. To znamená, že si predstavte nádobu s vodou a v nej si plávajú malinké kvapôčky oleja. Aby tomu tak mohlo byť a tieto kvapôčky sa neoddelili od vody a neutiekli na povrch či steny nádoby, do emulzie sa používajú emulgátory. Ako emulgátory slúžia poväčšinou surfaktanty, ktoré pôsobia ako lepidlo a zabezpečujú stabilitu emulzie. To znamená, že produkt sa neoddelí na vodu a olej a ostane používateľný.

Eubos Hydro Repair Lotion
Eubos Hydro Repair Lotion

Hydro repair lotion je jedno úžasné, ľahké, hydratačné telové mlieko, ktoré účinne hydratuje pokožku bez pocitu mastnoty. Tento produkt je jemne parfumovaný, ale môj citlivý noštek si parfumácie všimol až po týždni používania, takže asi tak “silná” je. Keďže sa jedná o emulziu olej vo vode, nie je taká mastná a rýchlo sa vpíja do pokožky. Obsahuje menej olejových zložiek ako jeho kolega Lipo Repair Lotion a mne to maximálne vyhovovalo. Viete, že ja nemám rada mastný, ulepený pocit po aplikácii telového krému. Na druhej strane silným atopikom táto hydratácia nemusí stačiť, predsa len sa jedná skôr o ľahší typ krémiku. V tom prípade odporúčam však Lipo Repair Lotion.

Hydro repair lotion
Konzistencia Hydro telového mlieka

Eubos Lipo Repair Lotion

Tak ako som vám už u Hydro repair lotion vysvetlila rozdiel v emulziách, pri tomto Lipo Repair Lotion sa stretneme s emulziou voda v oleji. To znamená, že kvapôčky vody sú dispergované v oleji. Zloženie – logicky – obsahuje viac olejových látok ako Hydro lotion, a podľa toho sa na pokožke aj správa. Obsahuje skvelý mandľový olej tolerovaný aj tou najcitlivejšou pokožkou, allantoin, včelí vosk ale aj kyselinu mliečnu. Telové mlieko sa začína od Hydro kolegu hneď po nanesení na pokožku.

Eubos Lipo repair lotion
Eubos Lipo Repair Lotion

Ak mám posúdiť účinok, tak vám najskôr vysvetlím moje zmýšľanie. Aj napriek tomu, že som atopik, nemám rada na pokožke akýkoľvek film. A radšej sa za deň 100x nakrémujem ako 3x nejakým mastnejším produktom. Aj keď viem, že pre moju pokožku je toto Lipo Repair Lotion najideálnejšia voľba, lebo mi ju vytvorením filmu zároveň aj chráni pred tranespidermálou statou vody. Aj tak som si viac kvôli môjmu osobnému pocitu obľúbila kolegu Hydro Repair Lotion. Avšak, toto je prosím pekne len môj subjektívny pocit – zložením, účinkami aj používaním mu absolútne nemám čo vytknúť. 🙂 Ak chcete poriadne vyživiť pokožku – toto je tá správna voľba.

Lipo repair Lotion
Konzistencia Lipo telového mlieka

Eubos Face Cream

Tu prichádza na rad môj veľký favorit. Bezparfumový pleťový krém s obsahom 5% urey, ktorý priam bohovsky hydratoval moju tvár a ktorý som používala aj niekoľko krát denne. Urea suchokožcom naozaj chýba. Tvorí základné stavebné kocky pokožky a pri jej nedostatku dochádza k nadmernej transepidermálnej strate vody. S týmto bojujem ja osobne celú zimu. Mám problém poriadne hydratovať pokožku, pretože ráno po večernej skincare mám stále napnutú a suchú pokožku, aj keď použijem 10 hydratačných prípravkov večer. A to mi verte, že viem čo mám na seba používať 😀 Ako si pamätám, aj moja mama ma stále ako dieťa natierala nejakým krémom s ureou. Jednoducho mi táto ingrediencia perfektne sedí a ja ju v produktoch vyslovene vyhľadávam.

Eubos Face Cream
Eubos Face Cream

Tento krém je moja superstar zimy 2020. Úžasne hydratačný krém, ktorý pleť nezaťažuje a ani neupcháva póry a napriek tomu perfektne hydratuje. Niekedy som ho použila po čistení len s termálnou vodou (2x za sebou) a niekedy som si pred to dávala aj iné hydratačné séra. Zakaždým skvelá hydratácia a žiadny pocit pnutia či vysušenia. NIekedy som si celkovú hydratáciu poistila aj nočnou maskou, na ktorú som počas zimy pár krát do týždňa tiež zvyknutá. Ja si tento krém nemôžem vynachváliť a už som ho skoro celý spotrebovala. Jeho ľahká konzistencia ho radí do skvelej voľby pre všetky typy pleti na noc, nielen pre suchú či atopickú. Profitovať zo silných hydratačných vlastností tohto krému bude pleť mastná aj zmiešaná bez pocitu mastnoty a bez upchávia pórov. Môj muž si naň už tiež zvykol, a on má tú pleť mastnú ako panvičku.

Face Cream
Konzistencia pleťového krému

Eubos Foot Cream

Krém na nohy je taká častokrát opomínaná časť skincare produktov. Úprimne sa priznám, nepoznám vo svojom okolí nikoho, kto by naozaj pravidelne používal krém na nohy. Navyše ja by som teda mohla – keďže mám aj geneticky danú zhrubnutú kožu na nohách a chodidlách. Pravidelne používam exfoliačné ponožky a keď sa o tie nohy potom nestarám, ani zďaleka mi nevydržia mesiac hladké, ako píšu na obale. 😀 Preto si po použití robievam kúry s krémom na nohy. Ja čo si pamätám, tak som si vždy kupovala na nohy krémy s ureou, lebo tie jediné mi dokázali poskytnúť preukázateľné výsledky. Tak som sa veľmi tešila až vyskúšam tento Eubos krém na nohy s ureou.

Eubos Foot Cream
Eubos Foot Cream

Stále som príliš lenivá na to, aby som si denne mastila chodidlá 😀 Avšak mám tu pre vás tip na kúru, ktorú si bežne dopriavam 1 až 2 krát týždenne. Na noc si čisté nohy natriem poriadnou vrstvou krému (kľudne i viac krát). Následne dám nohu do sáčika (alebo obalím potravinárskou fóliou) a nasadím si na to ponožku. Idem pekne spinkať a do rána mám nohy ako princezná 🙂 Musím povedať, že mi krémik naozaj veľmi sedel a vyhovoval, pri tejto starostlivosti spolu s exfoliačnými ponožkami mi nohy vydržali hladké aj viac ako mesiac.

Foot Cream
Konzistencia krému na nohy

Eubos Hand Cream

Ruky. Ruky sú niekedy moja nočná mora. Aby ste pochopili, atopický ekzém mi bol za celé detstvo a pubertu málo, tak sa k tomu okolo 20. roku môjho cteného života pridružila kontaktná dermatitída. Miestami to pre mňa bolo horšie, ako atopický ekzém. Kontaktná dermatitída je alergia na určité látky, ktorým sa je v prípade pozitívnej diagnostiky, lepšie vyhnúť. Tak to bolo aj so mnou, ale kým som sa dostala do rúk správnemu kožnému lekárovi, odtrpela som si svoje. Popraskané hánky, časti medzi prstami až do krvi a o vodnatých pľuzgierikoch ani nevravím. Po vysadení kontaktných alergénov a po preliečení som mala viac ako 7 rokov pokoj. Až doteraz. Vôbec mi totiž nerobí dobre na ruky zvýšená hygiena rúk ani neustále dezinfikovanie kamkoľvek vleziem. No a keďže mám alergiu aj na gumu a latex (nie nie, žiadne rukavice), tak nemám na výber.

Eubos Hand Cream
Eubos Hand Cream

Krém na ruky je taktiež s obsahom urey a čo mimoriadne kvitujem, že neobsahuje parfumáciu. V bežnej starostlivosti o ruky sa práve stretávame s parfumáciou produktov, čo otvoreným rankám a popraskaným rukám vôbec nerobí dobre. Parfumácia totiž zvykne dosť štípať (viem o tom svoje). Ak tolerujete ureu, tento krém vám bude vyhovovať. Ak vás urea trošku poštipkáva, neaplikovala by som ho na otvorené ranky a popraskané ruky, bude štípať aj tam. Avšak musím povedať, že mi tento krém v tomto neľahkom období naozaj pomáha udržať kontaktnú dermatitídu na uzde. A nemať suché ruky hlavne. Krém je ľahšej konzistencie, dobre sa vstrebáva a nemáte ruky pol dňa mastné.

Hand Cream
Konzistencia krému na ruky

Moje celkové hodnotenie produktov Eubos

Tak záverom ako vždy moje celkové hodnotenie vyskúšaných produktov. Ako viete, ja sa vždy teším dobrej, kvalitnej a dobre naformulovanej kozmetike. Navyše, dvoma druhmi telového mlieka podľa konzistencie a funkcie si u mňa dosť šplhli. Krém na tvár? Idem si ho objednať znovu, lebo pokryje celú moju zimnú sezónu a ja budem mať mňam mňam tváričku. Úprimne sa chystám vyskúšať aj produkty z radu anti-age, keďže ako som videla u iných blogeriek, tento rad ponúka aj fajnové séra a peťovú starostlivosť. A viete, že to ja mám rada a táto značka ma už zaujala, takže sa jej len tak nepustím.

Majte ešte krásny deň!

Vaša Katy

komentáre 3

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *